Čo je hydropónia

Hydropónia je moderný spôsob pestovania rastlín. Znamená pestovanie rastlín vo vodnom roztoku. Do vodného roztoku sa pridávajú živiny. Rastliny získavajú živiny a vlahu priamo z vodného prostredia a upevňovaciu funkciu zeminy nahrádza keramická granulovaná hmota – keramzit. Rastliny však nestoja vo vode celé, pod hladinu siaha len časť koreňov. To zabezpečujú samozavlažovacie nádoby - kvetináče, ktoré nájdete aj u nás.

Výhodou hydroponických rastlín je nenáročnosť pestovania. Nádoby majú zabudovaný hladinomer, pomocou, ktorého sledujete kedy treba rastlinu zaliať, preto je starostlivosť o rastliny jednoduchá a zvládne ju každý. Hydroponické rastliny majú v nepriepustnej nádobe zásobu vody, predlžuje sa potreba zálievky. Potreba presádzania rastlín sa v značnej miere zníži – presadenie je nutné len v prípade, keď je už kultúrna nádoba pre danú rastlinu malá.

Keramzit je čistý a bez zápachu, nehrozí riziko tetanovej nákazy a nákazy plesňou rodu Aspergillus ako
pri práci so zemou.
Skupina hydroponických rastlín zvyšuje vlhkosť vzduchu v miestnosti. Takéto rastliny vytvárajú príjemné prostredie a stúpa pracovná výkonnosť. Preto sú vhodné do pracovných priestorov. 

Ďalšou výhodou je zníženie množstva škodlivých látok vo vzduchu. Ako filter pôsobia listy rastlín. Avšak veľmi významnú úlohu pri čistení vzduchu majú aj korene – jedy ako nikotín, formaldehyd, benzoly a fenoly sú biologicky rozkladané
v koreňovej oblasti pôsobením mikroorganizmov. Hydroponické pestovanie je výhodné pre svoju schopnosť absorbovať tieto škodliviny, pretože poréznym keramickým granulátom sa vzduch dostane ku koreňom rýchlejšie a a ľahšie ako zeminou.

Rastliny pestované v hydropónii rastú rýchlejšie oproti rastlinám pestovaným v zemine. Keramzit si uchováva svoj tvar a štruktúru a neulíha ako zemina. Keramzit sa tiež stará o zdravý rast rastlín tým, že umožňuje prívod vzduchu a vody
ku koreňom vo vyváženom pomere a v neposlednom rade je jeho výhoda v odstránení ochorení koreňového systému rastliny, pretože sa nepoužíva zemina, a tak sa  ku koreňom nedostanú žiadni živočíšni pôdni škodcovia.